Azərbaycan Yaşıl Enerjinin genişləndirilməsi üçün Dünya Bankından 173,5 milyon dollar kredit alıb
Dünya Bankı ölkənin elektrik infrastrukturunun gücləndirilməsi və bərpa olunan enerji inteqrasiyasının artırılması məqsədi daşıyan Azərbaycanın Bərpa olunan Enerji Mənbələrinin Genişləndirilməsi (AZURE) layihəsini dəstəkləmək üçün 173,5 milyon ABŞ dolları məbləğində krediti təsdiqləyib.
Dünya Bankının rəsmi saytındakı bəyanata görə, AZURE layihəsi özəl sektorun investisiyaları, xüsusən külək enerjisi üçün daha əlverişli mühit yaradaraq Azərbaycanın elektrikötürücü sistemini modernləşdirməyə kömək edəcək.
Təşəbbüsün 240 meqavatlıq Abşeron-Qaradağ Külək Elektrik Stansiyasını milli şəbəkəyə qoşmaq üçün əsas ötürücü xətlərin və yarımstansiyaların gücləndirilməsinə 384 milyon ABŞ dolları dəyərində özəl investisiyaların açılması gözlənilir. Bundan əlavə, bu, 330/500 kV-lik yüksək gərginlikli şəbəkəni genişləndirəcək, 1-ə qədər bərpa olunan bərpa gücünün 1 gigawatt-a qədər sabit inteqrasiyasını genişləndirəcək və Gridin 1.8 gigavatlı elektrik enerjisini gələcək özəl investisiyalardan hazırlanan elektrik enerjisini qəbul etməyə hazırlayır.
Bu, Azərbaycanın yaşıl enerji dəhlizi təşəbbüsü ilə birinci Dünya Bankının dəstəklənən layihəsidir, ölkənin bərpa olunan enerji keçidinə qarşı əhəmiyyətli bir addım atdı.
1992-ci ildən Dünya Bankının üzvü olan Azərbaycan 50 layihə üzrə ümumi kredit öhdəliyi 3,5 milyard dollar alıb.
Diplomatic relations between Italy and Azerbaijan are very strong, said Italy's Ambassador to Azerbaijan, Luca Di Canfrancesco, while answering journalists' questions at ADA University, APA reports.