The discussions highlighted the long-term and mutually beneficial cooperation between EU member states and Azerbaijan as particularly significant.
The delegation praised the progress achieved under the peace agenda between Azerbaijan and Armenia. The strategic importance of Nakhchivan as a key hub for communications along the Middle Corridor was also underlined.
Participants exchanged views on the region’s economic potential, including opportunities in renewable energy, the value of 10-year tax incentives for entrepreneurs, and ongoing initiatives aimed at transforming Nakhchivan into a future free economic zone.
Ambassador Marijana Kujundžić emphasized the strategic importance of commencing her maiden business trip with a visit to the Nakhchivan Autonomous Republic. Discussions focused on the economic dimensions of upcoming projects to be implemented by the European Union in the coming years. She also highlighted the strategic importance of tomorrow’s presentation conference for the “Covenant of Mayors – East” initiative.
SON XƏBƏRLƏR
Avropa İttifaqının (Aİ) İqlim və Enerji üzrə Merlər Razılaşması çərçivəsində Azərbaycanda bələdiyyələr üçün 5 milyon avro dəyərində layihələr həyata keçiriləcək.
Beynəlxalq tədbirdə Azərbaycanın nəqliyyat əlaqələrinin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı prioritetlərindən danışılıb
Azərbaycan nümayəndə heyəti İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının Avrasiya Həftəsi çərçivəsində keçirilən plenar sessiyada iştirak edib.
Aİ Naxçıvanda İqlim və Enerji üzrə Merlər Razılaşmasına həsr olunmuş tədbir keçirəcək
Avropa İttifaqı Naxçıvanda İqlim və Enerji üzrə Merlər Razılaşmasına həsr olunmuş tədbir keçirəcək.
Aİ və Azərbaycan investisiya və əlaqələri artırmaq üçün əməkdaşlığı gücləndirir
Bu gün Avropa İttifaqı və Azərbaycan Aİ-nin Qlobal Qapı təşəbbüsü və bu yaxınlarda təqdim edilən Regionlararası Əlaqə Gündəliyi çərçivəsində tərəfdaşlıqlarını gücləndirmək barədə razılığa gəldilər.
Latviya Ticarət və Sənaye Palatası Azərbaycanla gələcək biznesin dəstəklənməsi layihələri üçün imkanları araşdırır (ÖZƏL)
Latviya Ticarət və Sənaye Palatası Azərbaycanla biznes-delegasiyaları və qarşılıqlı səfərləri iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı üçün effektiv və özünü doğrultmuş alət kimi qiymətləndirir.
Azərbaycan və Aİ daha güclü iqtisadi əməkdaşlığa niyyətlidirlər
Azərbaycanın İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Avropa Komissiyasının Genişlənmə və Şərq Qonşuluğu üzrə baş direktoru Gert Yan Kupman ilə iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsinə diqqət yetirərək danışıqlar aparıb.
Azərbaycan Avropa ilə iki yeni enerji müqaviləsi imzalayıb
Azərbaycan Avstriya və Almaniya ilə iki yeni enerji təchizatı müqaviləsi imzalayıb və bununla da Avropanın əsas təchizatçısı kimi mövqeyini möhkəmləndirib.
Mikayıl Cabbarov: "Aİ ilə nəqliyyat-logistika infrastrukturunun inkişafı müzakirə olunub"
İsveçrədə keçirilən Dünya İqtisadi Forumunun 2026-cı il toplantısı (World Economic Forum 2026 – WEF 2026) çərçivəsində Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında iqtisadi əlaqələrin inkişafı və mövcud potensialın reallaşdırılması məsələləri müzakirə olunub.
Prezident Marta Kosla görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 21-də Davosda Avropa İttifaqının Genişlənmə üzrə komissarı Marta Kosla görüşüb.
“Xəzər-Qara dəniz-Avropa” Yaşıl Enerji Dəhlizi İtaliyanın elektrik enerjisindən faydalanmasına imkan yaradacaq
2032-ci ildən etibarən mərhələli şəkildə istismara veriləcək “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” Yaşıl Enerji Dəhlizi Avropa bazarına ötürüləcək elektrik enerjisindən İtaliyanın da faydalanmasına imkan yaradacaqdır.
Dünya Bankı Azərbaycana birbaşa xarici investisiyalarla bağlı əsas çətinlikləri açıqladı
Dünya Bankı Azərbaycana birbaşa xarici investisiyalarla bağlı əsas çətinlikləri açıqlayıb.