Naxçıvan Aİ-Azərbaycan tərəfdaşlığında əsas mərkəz kimi diqqət mərkəzindədir
Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycandakı səfiri Marijana Kuyundjiçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Naxçıvan Muxtar Respublikasına səfər edərək Azərbaycanla Aİ arasında artan tərəfdaşlığı vurğuladı.
Görüşdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanla Aİ arasında strateji tərəfdaşlıq, etimad və dostluq münasibətlərinin uğurla inkişaf etdiyi vurğulandı.
Müzakirələrdə Aİ üzv dövlətləri ilə Azərbaycan arasında uzunmüddətli və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın xüsusilə əhəmiyyətli olduğu vurğulandı.
Nümayəndə heyəti Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh gündəliyi çərçivəsində əldə edilən irəliləyişi yüksək qiymətləndirdi. Naxçıvanın Orta Dəhliz boyunca kommunikasiya üçün əsas mərkəz kimi strateji əhəmiyyəti də vurğulandı.
İştirakçılar regionun iqtisadi potensialı, o cümlədən bərpa olunan enerji sahəsindəki imkanlar, sahibkarlar üçün 10 illik vergi güzəştlərinin dəyəri və Naxçıvanı gələcək azad iqtisadi zonaya çevirməyə yönəlmiş davam edən təşəbbüslər barədə fikir mübadiləsi apardılar.
Səfir Marijana Kuyundjiç ilk işgüzar səfərinə Naxçıvan Muxtar Respublikasına səfərlə başlamağın strateji əhəmiyyətini vurğuladı. Müzakirələr Avropa İttifaqı tərəfindən qarşıdakı illərdə həyata keçiriləcək qarşıdakı layihələrin iqtisadi ölçülərinə yönəldildi. O, həmçinin sabahkı “Merlərin Sazişi - Şərq” təşəbbüsü üçün keçiriləcək təqdimat konfransının strateji əhəmiyyətini vurğuladı.